Banansmoothie med honung
Att ta var sitt glas med krämig smoothie till mellanmål är inte fel. Sven har hallonsmak som favorit har jag konstaterat men jag har fallit för banan. Jag brukar mixa en banan, lite vaniljyoghurt och 1-2 tsk med honung fluffigt och lent. Stillar garanterat sötsuget.

Honung använder jag allt mer och mer i matlagning märker jag. Och innan jag började dricka mitt kaffe utan socker bytte jag ut sockret mot en sked honung. Mycket godare och en aning mer nyttigt vill jag inbilla mig. Varm mjölk med honung var standarden att stjälpa i sig när man var liten och sjuk. Nu är jag inte särskilt liten längre men brukar ändå göra i ordning en kopp när jag är lite krasslig och ynklig.
Vad kan passa bättre för Ett lingon om inte lingonmuffins av dinkelmjöl som dessutom innehåller honung! Ett recept jag helt enkelt måste prova näst gång jag får bakhumör.




Kommentera
Notera att detta inte är ett forum för att göra reklam för din egna blogg/hemsida eller liknande. Jag förbehåller mig rättigheten att ta bort kommentarer av denna karaktär, eller om kommentaren på något sätt är stötande.