Ett lingon

Kycklingpanna med spenat och soltorkad tomat

Postat 30 oktober, 2008 / Hoppa direkt till recept

Idag bjöd vi över Svens bror på lunch och att ha lunchgäster när man lagar ett recept första gången kan vara lite riskabelt. Man vet ju inte själv om det kommer smaka gott eller inte, men idag var det bara positivt.

Jag hittade ett perfekt recept hos Victoria på Matplatsen med få goda ingredienser. Vi pratade om det, när vi satt vid bordet, att recept som bara har några stycken saker i sig oftast är de allra godaste. När man verkligen kan urskilja varje smak och inte tusen olika kombinationer. Det känns rent och fräscht.

I vilket fall kan detta recept varmt rekommenderas både till vardags och som helgmat. Allra helst med färsk pasta och säkert ett gott vin till (jag måste lära mig någon gång!).

Ingredienser (4 port)

  • 1 hel grillad kyckling
  • ca 150 gram färsk spenat
  • 6-8 stycken soltorkade tomater av märket Ridderheim + lite av oljan de ligger i
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 ½ dl mellangrädde
  • Salt och peppar

Rensa kycklingen. Värm upp pannan och ha i en klick smör. Fräs vitlöken, klippta tomater och spenaten ett par minuter. Häll på grädde samt en skvätt av oljan och låt puttra en liten stund. Smaka av med salt och peppar. Vänd i kycklingen och låt den bli varm. Servera med nykokt färsk pasta.

Kommentarer

Elina

Postat 10 november, 2008 - 19:18

Hej!

tack så jättemycket för detta fantastiskt enkla och supergoda recept. Jag fick den vanliga vardagsmiddagen att bli till en fest och stående ovationer från pojkvännen. Gilar verkligen din blogg. Underbart vackra bilder och fin layout :o)

tack!

Sanna

Postat 10 november, 2008 - 21:05

Tack så hemskt mycket och vad kul att maten blev god och uppskattad!

Kommentera

Notera att detta inte är ett forum för att göra reklam för din egna blogg/hemsida eller liknande. Jag förbehåller mig rättigheten att ta bort kommentarer av denna karaktär, eller om kommentaren på något sätt är stötande.

Om Ett lingon

Hej på dig! Jag som driver ett lingon heter Sanna Lund. Du kan läsa mer om mig och bloggen här

Kontakta mig kan du också göra.

Twitter

Sök

Taggar

Alkohol Skaldjur Köttfärs Paj Tips Dryck Matsedel Potatis Vilt Lista Jul Produkt Eko Soppa Fisk Vardag Jönköping Fotografi Restaurang Sallad Gryta Fläskkött Choklad Frukost Ett lingon Bakat Anekdot Bröd Helg Café Butik Nyheter Vegetariskt Glass Bär Tillbehör Glögg Livet Nötkött Länkar Pasta Recept Frukt Kyckling Resa

Särskilda inlägg

Innertemperatur

En behändig lista.

Matfotografi

En snabbkurs.

Arkiv

bloglovin

Fina bloggar jag läser