Ett lingon

Ät mer ägg

Postat 14 april, 2009

Ägg

Precis lagom till påskhelgen hördes ropen skalla: Ägg är klimatsmart mat! Ny data visar på att ägg är bland det bästa vi kan stoppa i oss, när det gäller animaliska produkter, om vi ska äta med miljön i åtanke. Man räknar då på mängden energi man lägger på produktionen per kg. Detta beror i mångt och mycket på att våra svenska höns är ena hejare på att värpa ägg. Två tredjedelar av klimatpåverkan när det gäller ägg ligger i odling och produktion av foder till fåglarna och där kan man ju lägga lite extra krut på att göra förbättringar.

- Det är enormt glädjande att ägg, utöver alla andra fördelar, också är ett klimatsmart matval för konsumenten, säger Svenska Äggs vd Therese Schultz. Samtidigt är det viktigt att vi, liksom andra branscher, fortsätter arbetet med att minska vår klimatpåverkan.
Från Svenska Äggs pressmeddelande 11 april 2009

Att äggen sen är hemskt goda och fulla av nyttiga vitaminer och proteiner gör inte det hela sämre. För inte så många dagar sedan pratades det också om en studie, gjord av Livsmedelsverket, vilken visar på att äggen är ännu nyttigare än vad man tidigare trott. Det går bra för de små rackarna. Ät massor av ägg med gott samvete!

Kommentarer

lina

Postat 14 april, 2009 - 18:28

O ja, ägg är fantastiska! Saknar dock de ekologiska på storpack!

Beatrice

Postat 14 april, 2009 - 21:42

Lina, Coop har Änglamarksägg på 12-pack men du kanske vill ha ännu större förpackning. De har hög och jämn kvalité.

Leyla

Postat 15 april, 2009 - 10:34

Låter ju jättebra, min gubbe älskar ägg men någon läkare hade sagt att han inte får äta mer ett ägg om dagen och max 3 i veckan :) nu får han väl äta mer ägg då :))

Leyla

Fröken Dill

Postat 16 april, 2009 - 5:48

Ägg är toppen. Särskilt dem vi köper av bonden på landet!
Massa hälsningar från fröken Dill

Sanna

Postat 16 april, 2009 - 6:55

Lina: Ja det får alltid bli så många äggkartongsinköpt här hemma, då jag också vill ha ekologiska ägg. Men man kanske får kolla in Beatrices tips.

Leyla: Jasså, har det med kolesterolen att göra? För de gick ju även ut med att man inte behövde oroa sig för att ägg skulle förhöjda kolesterolvärden.

Fröken Dill: Är alltid så underbart med närproducerat, direkt från källan. Önskar jag hade en bonde som granne men det är nog inte lätt mitt inne i staden :(

Fido

Postat 20 april, 2009 - 20:49

Sen kanske man inte bara ska bry sig om miljön utan även ha i åtanke att hönorna lider något så fruktansvärt för att vi ska få äta ägg. Läs gärna Djurens Rätts rapport om äggindustrin, men jag höjer ett varningens finger för att ditt goda samvete antagligen kommer att svalna en aning.

Sanna

Postat 21 april, 2009 - 5:56

Jo det kan göras oerhörda förändringar för att det ska bli bättre förhållanden för våra höns. För dem som vill läsa det som Fido hänvisade till så hå in på denna sida.

Kommentera

Notera att detta inte är ett forum för att göra reklam för din egna blogg/hemsida eller liknande. Jag förbehåller mig rättigheten att ta bort kommentarer av denna karaktär, eller om kommentaren på något sätt är stötande.

Om Ett lingon

Hej på dig! Jag som driver ett lingon heter Sanna Lund. Du kan läsa mer om mig och bloggen här

Kontakta mig kan du också göra.

Twitter

Sök

Taggar

Frukost Tips Nyheter Gryta Bär Sallad Vardag Glögg Bröd Köttfärs Helg Produkt Café Länkar Fisk Recept Ett lingon Soppa Restaurang Anekdot Paj Glass Potatis Fläskkött Matsedel Jönköping Butik Bakat Nötkött Choklad Fotografi Jul Pasta Dryck Vegetariskt Tillbehör Livet Resa Kyckling Skaldjur Lista Alkohol Vilt Eko Frukt

Särskilda inlägg

Innertemperatur

En behändig lista.

Matfotografi

En snabbkurs.

Arkiv

bloglovin

Fina bloggar jag läser