Gåsen har drunknat
Jag som trodde att Gäddan och Gåsen på Barnarpsgatan bara renoverade, men när jag sprang förbi där i förmiddags på väg ner till stan så hette det plötsligt Aqua. Hann inte undersöka närmare och såg mest bara ett par sjukt fula turkosa stolar (man vill nog ha någon slags röd tråd med vatten skulle jag tro?!).
”Inspirerad av Jönköpings läge nära Vättern serverar köksmästare Hardy gärna färsk fisk och skaldjur. Med sig i köket har han Jocke som med sitt kunnande tillför ytterligare dimensioner till smakupplevelsen.”
Från Aqua
Det låter trevligt så det får bli upp till bevis någon dag framöver. Kvällsmenyn är inget utöver det vanliga. Pasta, pizza, fisk och så vidare. Hade kanske efterlyst något som stack ut lite men vem vet, maten kanske är bäst! Någon som varit där?




Kommentera
Notera att detta inte är ett forum för att göra reklam för din egna blogg/hemsida eller liknande. Jag förbehåller mig rättigheten att ta bort kommentarer av denna karaktär, eller om kommentaren på något sätt är stötande.